MANŲ KRUOPOS – IŠ NAUJO ATRASTAS INGREDIENTAS+RECEPTAS

Košėje esančių vitaminų ir mineralų jėga
Užsienio literatūroje rašoma, kad manų kruopose yra labai daug baltymų, todėl tai gali būti idealus miltų pakaitalas, ypač tinkantis vegetarams. Manų kruopos yra dviejų žmogui gyvybiškai svarbių E ir B grupės vitaminų šaltinis. Žinoma, jog šie du vitaminai stiprina žmogaus imunitetą. Manuose gausu mineralinių medžiagų: kalio, kalcio, magnio, geležies, fosforo. 100 gramų manų yra 350 kcal, baltymų – 9 proc., riebalų – 1 proc., daugiausiai angliavandenių – 75 proc. (įvairiose kitose kruopose jų yra nuo 65 iki 77 proc.), tačiau manai turi mažai ląstelienos – 0,2 %. Tiems, kurie gyvena aktyviai, daug sportuoja, manų kruopos yra greitas ir sotus energijos šaltinis.
Gydomosios manų savybės
Žmogaus organizmas manus greitai virškina ir lengvai įsisavina, todėl košė tinka mažų vaikų mitybai. Lietuvos tėvų nuomone, manų košė – pats geriausias maistas vaikams: ji skani, kaloringa, joje gausu lengvai įsisavinamų angliavandenių, baltymų ir riebalų, be to, ją nesunku paruošti.
Gydytojai skystą manų košę skiria net suaugusiems, kurie serga skrandžio ir žarnyno trakto ligomis, ją rekomenduojama valgyti po skrandžio bei žarnyno operacijų. Manų kruopos gerina inkstų funkciją, nes jose yra kalio. Svarbu paminėti, kad šios kruopos turi žemą glikemijos indeksą, t.y. gliukozė, gaunama iš manų, yra suskaidoma ir absorbuojama lėčiau skrandyje ir žarnyne nei gauta iš įprastų miltų. Ši savybė ypač svarbi tiems, kurie nori sumažinti savo svorį, taip pat sergantiems diabetu ar norintiems kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje. Manų kruopose yra labai mažai sočiųjų riebalų, cholesterolio ir natrio, šios kruopos yra puikus tiamino, folio rūgšties ir seleno šaltinis. O įsisavintų antioksidantų junginių nauda yra stiprėjantis imunitetas ir širdis, manai padeda užkirsti kelią net vėžio atsiradimui.
Netradiciniai patiekalai iš manų kruopų
Manų kruopos naudojamos ruošiant pyragus, košes ir net sriubas. Dėl turimų savybių manai yra naudojami kepyklose, kaip „dulkių“ miltai, kuriais dekoruojama duona. Daugelis manų kruopas naudoja tik košei virti, tačiau iš manų galima pasigaminti įvairesnių patiekalų, kaip antai braškių putėsiai su manų kruopomis ir gydomoji sriuba su koldūniukais iš manų kruopų.
RECEPTAS. Gydomoji Bosniška sriuba su
manų kruopų koldūnais
Lietuvoje yra viešėjusi, Bosnijoje gerai žinoma maisto fotografė, tinklaraštininkė Sanda Vuckovic Pagaimo, kuri rašo tinklaraštį (http://sandapagaimo.blogspot.lt/). Besilankydama pas mus Ji ypatingai domėjosi ne tik šalies kultūra, mitybos įpročiais, bet ir tradiciniais ar ypač populiariais patiekalais. Labiausiai jai namus priminė – manų košė, tad Sanda nutarė pasidalyti savo mamos receptu, kuris vėstant orams „gydo“ ir skrandį, ir sielą.
4 porcijoms reikės šių ingredientų:
- 4 nedideli veršienos šonkauliai
- 2 morkos
- 1 saliero stiebas
- 1 mažas svogūnas
- 1 raudona saldžioji paprika
- 1 pomidoras
- 1 kuokštas petražolių
- 1 nedidelis žiedinis kopūstas
Koldūnams pagaminti reikės:
- 50 g manų kruopų
- žiupsnelio druskos
- 1 kiaušinio
Gaminimas:
Pirmiausia ruošti sultinį. Veršienos kaulus nuplauti, nusausinti
ir sudėti į puodą. Sultiniui naudosime vieną morką, saliero stiebą, svogūną,
saldžiąją papriką, pomidorą. Daržoves nulupti, supjaustyti kubeliais, o ¾
petražolių šakelių susmulkinti, viską suberti į puodą, kur jau sudėti šonkauliais.
Įpilti į puodą vandens, kad viską apsemtu ir virti. Užvirus puodui, ugnį
sumažinti iki vidutinės ir virti dar 50 minučių, kad atsiskleistų visų daržovių
ir veršienos skonis.
Kai sultinys paruoštas, susmulkinama likusi morka ir sudedama į puodą. Tuomet dedamas susmulkintas žiedinis kopūstas ir viskas verdama ant vidutinės ugnies dar 5 minutes. Kol verda sriuba, laikas imtis koldūnų gamybos. Į dubenį įmušti kiaušinį, palengva suberti manų kruopų ir šiek tiek druskos, viską išplakti šakute. Palikti 2-3 min, tešla turi būti minkšta ir nelipti prie pirštų. Jeigu masė lipni, papildomai įberkite dar manų kruopų. Naudodami valgomąjį šaukštą formuokite koldūnus ir įdėkite juos į sriubą. Virkite, kol koldūnai padidės tris kartus, ir iškils į paviršių. Tada puodą su sriuba nuimkite nuo ugnies. Prieš patiekdami sriubą, leiskite jai 5 min atvėsti. Sriubą dekoruokite likusiomis kapotomis petražolių šakelėmis. Skanaus !