POGIMDYMINIS LIŪDESYS: KAS TAI IR KAIP TO IŠVENGTI?

Visi daugiau ar mažiau esame girdėję apie pogimdyminės depresijos būseną, tačiau prasidedant jai, pirmą pasireiškia pakitusi jos būsena - tai pogimdyminis liūdesys. Supažindiname jus su šiuo terminu, būsena ir patariame kaip to išvengti.
Nepaisant to, kad pogimdyminės depresijos simptomai ir jų komplikacijos gali būti įvairios, tačiau vis dėlto simptomai akivaizdžiai skiriasi nuo pogimdyminio liūdesio (angl. Baby blues) simptomų.
Pogimdyminis liūdesys
arba „Baby Blues“
Pogimdyminis liūdesys arba „Baby Blues“, įprastai aplanko moteris pirmosiomis dienomis po gimdymo. Dažnai vargina tokie simptomai: nerimas, dirglumas, nuotaikų kaita, o moterys tampa kur kas pažeidžiamesnėmis. Tokia savijauta yra laikina, nes dėl fiziologinių pokyčių moters organizme (svarbių hormoninių pokyčių) po gimdymo, pasireiškia miego stoka ir juntamas stresas. Pogimdyminis liūdesys gali pasireikšti iki 80% mamų. Tačiau įprastai, tai yra laikina ir trunka nuo keleto valandų iki 15 dienų. Dažniausiai, pogimdyminio liūdesio simptomai išnyksta savaime.
Yra keli būdai, padėsiantys jums pasijausti geriau:
- Pasikalbėkite su savo sutuoktiniu ar artimaisiais ir
pasakykite, kad jums sunku. Paprašykite jų pagalbos prižiūrint vaikelį,
gaminant maistą ar atliekant kitus namų ruošos darbus;
- Rūpinkitės savimi: gerai išsimiegokite, pailsėkite,
pasilepinkite karšta vonia, trumpam pakeiskite savo mintis ir pagalvokite apie
tai, kas jums malonu. Tiesiog pasistenkite daryti tai, kas jums patinka;
- Mėgaukitės jūsų ir vaikelio ryšiu: išeikite kartu
pasivaikščioti, kvėpuokite grynu oru, priglauskite naujagimį prie savęs ir
džiaukitės šiuo kontaktu.
Tačiau, vis dėlto, jeigu daugiau negu keletą savaičių, jaučiatės liūdnos ar sutrikdytos naujų gyvenimo įvykių, mažiau domitės savo kūdikiu, greičiausiai jūs susidūrėte ne su pogimdyminiu liūdesiu, o su pogimdymine depresija.
Apie pogimdyminę depresiją informacijos rasite kitame mūsų straipsnyje.
Šaltinis : Žurnalas tėvams „ Nâitre et grandir“.